WINNER OF THE
BRNO FILM FESTIVAL 2022


Grand Prix: Best Feature Film

(nominated for awards Best Feature Film on Golden Art Film Academy and reward 500 USD)
Kontakti (Toni Majaniemi, Finland)

Honorable Mention: Feature Film
MAKEUP (Hugo André, UK)

Grand Prix: Best Feature Documentary

(nominated for awards Best Feature Film on Golden Art Film Academy and reward 500 USD)
Letters From Brno (Jeffery Gary, USA)

Grand Prix: Best Short Film

(nominated for awards Best Feature Film on Golden Art Film Academy and reward 500 USD)
Extravaganzia Large, Thin Crust and Hot Sauce (Andrei Redinciuc, Romania)

Grand Prix: Best Short Documentary

(nominated for awards Best Feature Film on Golden Art Film Academy and reward 500 USD)
AnorMal (Luis Galán, Spain)

Grand Prix: Best Super Short Film

(nominated for awards Best Feature Film on Golden Art Film Academy and reward 500 USD)
Smile or Die (Kristin Jakubek, Alena Kroker, Germany)

Grand Prix: Best Student Film

(nominated for awards Best Feature Film on Golden Art Film Academy and reward 500 USD)
Red (Karina Węgiełek, Poland)

Best Music Video
MIRIAM - Marek Dyjak ( Sebastian Juszczyk, Poland)

Honorable Mention: Student Film
Leisure Machine (Jim Batt, Australia)
Community College - Miranda Fling (Blue Stephens, USA)

Best Animation
The boy and The Mountain (Santiago Aguilera, Gabriel Monreal, Chile)

Honorable Mention: Animation
Nanakorobi (Glenna Burmer, Gaby Breiter, USA)

Best Experimental
Winter Will Not Be (Dmitri Frolov, Russian Federation)

Best Director Feature Film
Amulet of the Kingdom (Yaroslav Popov, Australia)

Best Director Short Film
Snorrie (Victoria Warmerdam ,Netherlands)

Best Director Super Short Film
Where Are You (Simone Chierici, Italy)

Best First-time Director (Short)
A Quark's Looking Glass (Adam Loxley, UK)

Best First-time Director (Feature)
Search operation: The New Town Survivor (Mingu Kang, Korea, Republic of)

Best Director Student Film
Family Routine (Ahmed Hamed, Egypt)

Best Director Music Video
COLOURS _ Nick Saanto (Amandine Navarro, Canada)

Best Indie Short Film
Kill your darlings (Dimitri Kanjuka, Czech Republic)

Best Indie Feature Film
Rose of Blood (Klaudia LANKA, France)

Best Web/TV Series
I am Who I am (Izaskun Arandia, Spain)

Best Drama
Lila (Kacper Świtalski, Poland)

Best Comedy
CATARINA (Pierre AMSTUTZ ROCH, France)

Best Horror
Portae Infernales (Markus Wimberger, Austria)

Best Thriller
Stem Cell (Giuseppe Di Giorgio, Italy)

Best Sci-fi
Pale Blue Dot: A Tale of Two Stargazers (Matteo Scarfò, Italy)

Best Fantasy
Rose of Blood (Klaudia LANKA, France)

Best LGBTQ
QUEEN (Mari Orstavik, Norway)

Best Mobile Phone Short
The Girl and the Golem (Guillaume Maronne, Czech Republic)

Best Inspirational
Veritas Nuda (Hubertus Hinse, Germany)

Best Action
Makhom (Leila Rastyamovna Salakhatdinova, Russian Federation)

Best Actor Short Film
A martyr of the pen (Alan Hamwan, UK)

Best Actress Short Film
Double Murder (Sascha Loffl, Germany)

Best Actor Feature Film
Taycan - Ovala (Firat Gürgen, Turkey)

Best Actress Feature Film
Amulet of the Kingdom (Yaroslav Popov, Australia)

Best Editing
ZEIT (Eric Rino, Austria)

Best Sound Design
Rose of Blood (Klaudia LANKA, France)

Best VFX
SECRETS OF THE ANUNNAKI (Maurice Micallef, Malta)

Best Cinematophraphy
Ugly (Bella Maori, USA))

Honorable Mention: Production
A Stolen Truth (Rosa Maria Mauceri, Italy)

Best Drama Screenplay
A Nun and An Officer (James Anthony, USA)

Best Comedy Screenplay
Dick 2.0 (Henry Sarwer-Foner, Canada)

Best Thriller Screenplay
Contraband (Thomas Behe, UK)

Best Horror Screenplay
Just Crawl (Matt Mitchell, Vicki Sargent, UK)

Best Action Screenplay
Silver Heist (Eamonn Michael Eeles ,Australia)

Best Sci-fi Screenplay
The Hamster (Carlos Alex Ceni, Spain)

Best LGBTQ Screenplay
Questioning (Joshua Allen, USA)

Best Television Script - Pilot
Domino War (Alena Cadova, Czech Republic)

Honorable Mention: Televistion Script
LEGENDS (Danny Alex, USA)

Grand Prix: Best Feature Screenplay

(nominated for awards Best Feature Film on Golden Art Film Academy and reward 500 USD)
Face Painters (Giovanni Sanseviero, USA)

Grand Prix: Best Short Screenplay

(nominated for awards Best Feature Film on Golden Art Film Academy and reward 500 USD)
B.I.A.S (David Angelelli, Italy)